MENs
PGNiGs
PRZs
Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Projekt RADIOLATORIUM to realizowany na kilku płaszczyznach format popularyzujący naukę, technikę, historię nauki i techniki oraz tradycyjne formy eksperymentowania. Rdzeniem projektu jest autorska audycja radiowa, realizowana na żywo na antenie Polskiego Radia Rzeszów w latach 2009-2018, a obecnie na antenie Akademickiego Radia Centrum Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Program przez cały czas obecności na antenie cieszył się bardzo dużą popularnością i zdobył sympatię odbiorców indywidualnych oraz instytucji. Po zaledwie czterech tygodniach obecności na antenie, został zauważony przez Kuratorium Oświaty, co skutkowało zaproszeniem i zaprezentowaniem programu na Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjna Edukacja”.
Jednym z innowacyjnych pomysłów autorów RADIOLATORIUM jest wykorzystanie możliwości multimedialnych internetu. Do serwisu dostępnego ze strony głównej www.radiolatorium.pl podłączone są wirtualne, interaktywne eksperymenty i schematy ilustrujące wybrane zagadnienia z omawianych na antenie dziedzin. Dostępne przez cały czas on-line. Jest to jedno ze wspomnianych na wstępie, współdziałających z programem rozwiązań multimedialnych. Wystarczy tylko dostęp do Internetu aby wspólnie eksperymentować, bawić się i uczyć.
Dzięki Internetowi, nasza audycja może być słuchana przez odbiorców z poza naszego regionu. RADIOLATORIUM jest odbierane w całej Polsce oraz za granicą. Piszą do nas oraz telefonują osoby z całego kraju, a także z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Australii.

Z perspektywy kilkuletniej obecności programu na antenie możemy stwierdzić, że został on bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy i spotkał się z dużym zainteresowaniem. Mimo, że jest ciągle projektem pionierskim na antenie, zdobył uznanie oraz wypracowuje markę, która jest już rozpoznawalnym znakiem firmowym popularyzującym naukę, technikę, przedmioty ścisłe oraz powiązane z nimi nowoczesne i historyczne technologie. Jest też medialnym symbolem edukacyjnym i jako taki – wpisuje się znakomicie w misję przywracania należnych proporcji w nowoczesnej edukacji, zwłaszcza w dziedzinie przedmiotów ścisłych, wspieranych tradycyjnymi metodami eksperymentowania. Odpowiada również na ministerialny apel o podjęcie działań zachęcających młodych ludzi do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach technicznych.

Po prawie 2 latach nieobecności, pracujemy nad reaktywacją programu w sprawdzonej formie oraz z całkiem nowymi, niepublikowanymi nigdzie projektami i zachowaniem wszystkich wspomnianych wyżej walorów. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

RADIOLATORIUM, Słuchaj... by WIDZIEĆ więcej!
Kontakt
tel. 17 85 35 997
     
  E-mail sluchaj@radiolatorium.pl
  Paweł Pasterz shepard@polimedia.pl
  Małgorzata Wilczak m.wilczak@onet.eu